Spalvotieji metalai ir jų lydiniai turi jiems būdingą spalvą, pagal kurią ,apytikriai, galime spėti, koks tai bus metalas ar lydinys, nors tiksliai to nustatyti negalime. Dar sunkiau spėti kokį turime juodųjų metalų ruošinį. Jie , išskyrus kai kuriuos, pavyzdžiui, nerūdyjantis plienas, atrodo vienodai, tamsiai pilki.

Juodųjų metalų atpažinimo būdų yra keletas. Pirmasis ir pagrindinis būdas, kai šalis ar firma, eksportuodama  metalo ruošinius, prie jų prideda dokumentus, apibūdinančius savo gaminį. Kieviena šalis, gaminanti ir eksportuojanti metalą ir net atskiros firmos turi savus standartus, savas žymėjimo sistemas. Lietuvoje metalurgijos pramonės nėra,tad neturime ir savų, lietuviškų metalų žymėjimo standartų. Šalys, iš kurių perkame metalų ruošinius, arba dirbinus, kartu su prekėmis teikia jas apibūdinančius dokumentus, arba katalogus, kuriuose nurodyta visa būtina informacija. Pavyzdžiui, Rusijoje pagamintas plienas 30XH2 reiškia, kad šis plienas yra legiruoutasis, turintis 0,3 procento anglies,vieną procentą chromo ir 2 procentus nikelio.Kitoje šalyje pagamintas toks pat metalas žymimas kitaip.

Anglinis plienas skirstomas į tris grupes: minkštasis vidutinis ir kietasis. Minkštasis plienas turi nuo 0,1 iki 0,3 procento anglies. Iš jo gaminama viela,vinys,varžtai, kniedės, jis naudojamas kalvystėje. Vidutinio kietumo plienas turi nuo 0,4 iki 0,6 procento anglies. Iš jo gaminami geležinkelio bėgiai, vagonų ratai, veržliarakčiai, kai kurie šaltkalvių įrankiai ir kt. Kietasis plienas turi nuo 0,7 iki  1,3 procento anglies. Iš jo gaminami metalų apdirbimo įrankiai : grąžtai, dildės, sriegikliai ir sriegpjovės, metalo pjūklelių juostos ir kt. Kai kurios šalys anglinį plieną dar skirsto į paprastąjį ir kokybiškąjį. Pastarasis be anglies turi dar nedidelį kiekį kitų priemaišų ir mažiau kenksmingų priemaišų. Dar yra anglinis įrankinis plienas, kuris žymimas Y10, Y11 ir t.t. ,arba Y10A, Y11A ir t.t. Jis yra švarus ir turi nedidelį kiekį kitų metalų priemaišų.

Be anglinių dar yra legiruotieji plienai. Jie turi daugiau  kitų medžiagų priemaišų,gerinančių jų savybes. Svarbiausios jų yra: nikelis, chromas, volframas, molibdenas, manganas ir silicis. Nuo šių priemaišų kiekio ir procentinio dydžio priklauso pagaminto plieno kokybė. Jis yra skirstomas į legiruotąjį konstrukcinį plieną, iš kurio gaminami mašinų staklių velenai, kumšteliai, krumpliaračiai, spyruoklės, lingės ir kt. ; legiruotąjį įrankinį plieną, iš kurio gaminami grąžtai, gilintuvai, plėstuvai, dildės frezos ir kt. Ir greitapjūvį, turintį volframo, kobalto, vanadžio ir kt. Priemaišų. Iš pastarojo gaminami metalų tekinimo,drožmo peiliai,kaltai,frezos ir kt.

Kai kurios šalys, ar firmos, savo produkciją žymi spalvomis. Dažomi parduodamų ruošinių galai, arba šonas.Kiekviena firma ,gaminanti plieno ruošinius, juos dažo savo išsirinktomis spalvomis, kurių reikšmę pažymi prekės dokumentuose,ir kataloguose.

Dar vienas, paprastas, pieno rūšies nustatymo būdas yra kibirkščių tyrinėjimas, jį galandant. Jis nėra labai tikslus, bet visiems prieinamas ir, dirbant nesudėtingus metalo darbus, pakankamas.Priglaudus metalo ruošinį prie greitai besisukančio galandimo disko, nuo prilietimo vietos sklinda kūgio pavidalo kibirkščių pluoštas, kurio gale matomos ryškios žvaigždutės. Apie plieno rūšį sprendžiame iš pluošto dydžio, žvaigždučių kiekio ir spalvos. Jeigu kibirkščių pluoštas trumpas, ryškus, o žvaigždutės didelės, tai plienas turi daug anglies priemaišų.Jeigu kibirkštys geltonos, tai bus konstrukcinis plienas. Jei kibirkštys geltonos su rausvu atspalviu, tai įrankinis plienas,o jei jos raudonos, tai legiruotasis plienas.

Metalų, lydinių rūšys ir profiliai
Atliekant metalo darbus būtina turėti  įvairių metalų ir lydinių ruošinių.Ruošiniai gaminami iš įvairių profilių valcuoto metalo. Visi metalai ir jų lydiniai yra skirstomi į juoduosius,spalvotuosius ir brangiuosius.Daugiau apie juos sužinosite, skaitydami kitus vadovėlio skyrius.Juodieji metalai yra geležis ir jos lydiniai su anglimi bei  metalais.Grynos geležies niekas nenaudoja,nes ją sunku gauti.Naudojami jos lydiniai su anglimi: ketus ir plienas.Tai labai kieti ir tvirti metalai. Iš jų gaminamos mašinos,staklės ,įrankiai ir kitos rūšies metalo dirbiniai.Be juodųjų dar plačiai yra naudojami spalvotieji metalai : aliuminis ir jo lydiniai,varis, jo lydiniai – žalvaris ir bronza, alavas,cinkas ir kt. METALO PROFILIAI. .Šaltkalvystei ir kitų rūšių metalo darbams  yra naudojami įvairių profilių metalai ir lydiniai.Profilio formą galima nustatyti žiūrint į jo skersinį pjūvį. Svarbiausi metalo ruošinių profiliai parodyti. Jie gaunami karštu ir šaltu būdu valcuojant išlydytą įvairių rūšių metalą. Besisukdami valcavimo voleliai spaudžia metalo liejinį, suteikdami jam vienokį  arba kitokį profilį, priklausantį nuo volelio formos.Kiekvieno atskiro profilio ruošinys yra skirtas  kokios nors rūšies dirbiniams gaminti.Pavyzdžiui, iš šešiabriaunių ruošinių gaminami varžtai, veržlės, iš kampuočio – rėmai, apvalūs ruošiniai naudojami tekinimo darbams ir pan.